Hořáky TIG s plynovým ventilem
TIG hořáky s plynovým ventilem jsou určeny pro svářečky, které umožňují svařovat metodou TIG, ale pouze s dotykovým startem elektrického oblouku. Nejčastěji se jedná o svářečky určené primárně pro svařování obalenou elektrodou (metoda MMA), případně o svářečky multifunkční. Tyto svářečky musí být vždy vybaveny přepínáním svařovací metody MMA/TIG, případně TIG LA. U hořáků s plynovým ventilem probíhá zapálení elektrického oblouku vždy dotykem wolframové elektrody se základním materiálem - buď škrtnutím (Scratch start, též "náškrab"), nebo lehkým dotykem (LIFT ARC start, zkráceně LA).
Svářečky s výhradně dotykovým startem zpravidla nejsou vybaveny vlastním plynovým ventilem. Ochranný plyn (argon) tak do hořáku proudí plynovou hadičkou přímo z redukčního ventilu na tlakové lahvi a svářečkou vůbec neprochází. Plyn se pak pouští a zastavuje otočným ventilem v těle hořáku - proto jsou tyto hořáky obecně označovány jako hořáky s ventilem.
Hořáky s ventilem jsou vždy osazeny kabelovou zástrčkou pro proudové připojení o rozměru 10-25 (průměr kolíku 9 mm) nebo 35-50 (průměr kolíku 13 mm). Součástí hořáků je i dostatečně dlouhá plynová hadička - obvykle osazená převlečnou maticí G 1/4" - pro připojení k redukčnímu ventilu.
Samotné svařování probíhá tak, že se ochranný plyn pustí nejprve na redukčním ventilu a poté ventilem v těle hořáku. Dotykem (příp. škrtnutím) wolframové elektrody o základní materiál dojde k zapálení oblouku. Při ukončení svařování se postupuje v opačném pořadí. Nejprve se oddálí hořák od základního materiálu až do zhasnutí oblouku, uzavře se plyn ventilem v těle hořáku a poté se uzavře plyn na redukčním ventilu.