Poslední expedice letošních objednávek (vč. osobních odběrů) proběhne v pátek 20. 12. 2024. Objednávky přijaté po tomto termínu budeme expedovat nejdříve 6. 1. 2025.
Pístové kompresory
Pístové kompresory jsou určeny do dílen a provozů, kde není požadavek na trvalou dodávku stlačeného vzduchu. Pístové kompresory nejsou vhodné pro nepřetržitý provoz a měly by spínat maximálně 10 x za hodinu. Zároveň by měl být dodržen pracovní cyklus (běh/klid) v režimu 3:1, tzn. že pokud kompresor běží 9 minut, měl by být další 3 minuty v klidu a ochlazovat se. Těmto podmínkám by měl být podřízen výběr kompresoru co do velikosti tlakové nádoby (vzdušníku), tak i do množství dodávaného vzduchu (výtlaku).
#ShowMore#
Dle konstrukce lze pístové kompresory rozdělit na kompresory přenosné (malé rozměry, nízká hmotnost), pojízdné (větší rozměry, s kolečky) a stacionární (velké rozměry, na nožičkách). Kompresory se liší typem tlakové nádoby, která může být buď horizontální (ležatá) nebo vertikální (stojící). Ta je vhodná do míst s požadavkem na malé půdorysné (zástavbové) rozměry.
Jednofázové kompresory pro domácí dílny a drobné živnostníky bývají zpravidla jednoválcové, často s přímým pohonem, kdy je kompresorový agregát spojen přímo s elektromotorem. Třífázové kompresory pro profesionální použití bývají zpravidla dvou a tříválcové, kompresorový agregát je od motoru poháněn klínovým řemenem přes řemenici, která zároveň plní funkci vrtule ventilátoru - kompresor má proto účinnější chlazení i při vyšších výkonech. Výhodou víceválcových kompresorů je práce v nižších otáčkách a nižší hlučnost.
Pístové kompresory mají nejčastěji pracovní tlak (přetlak) do 10 bar, ale k dispozici jsou i kompresory s pracovním tlakem až 15 bar, které lze využít například pro dofukování pneumatik u vysokozdvižných vozíků nebo při tlakových zkouškách potrubí.