Poslední expedice letošních objednávek (vč. osobních odběrů) proběhne v pátek 20. 12. 2024. Objednávky přijaté po tomto termínu budeme expedovat nejdříve 6. 1. 2025.
Jak vybrat vhodnou elektrocentrálu?
Téměř všichni vědí, že elektrocentrála slouží jako náhradní generátor elektrického proudu. Jak ale vybrat vhodnou elektrocentrálu? Je lepší elektrocentrála jednofázová nebo třífázová? Jaký zvolit výkon elektrocentrály? Pojďme se společně podívat na hlavní kritéria výběru a také na to, na co si dát při výběru elektrocentrály pozor.
Kritéria výběru elektrocentrály v tomto článku lze považovat za obecná a platí při výběru elektrocentrály jakékoliv značky. My se ale zaměříme na české elektrocentrály MEDVED, které již od roku 2010 úspěšně pomáhají v soukromém i podnikatelském sektoru nejen po celé ČR, ale také v zahraničí. Díky své spolehlivosti, robustnosti a snadné obsluze jsou elektrocentrály MEDVED využívány i všemi složkami integrovaného záchranného systému (IZS) nebo v Armádě České republiky (AČR).
Co je elektrocentrála? Základní seznámení...
Elektrocentrála je zařízení, které slouží jako nezávislý zdroj elektrického proudu všude tam, kde není v dosahu přípojka do distribuční sítě - setkat se s ní můžete ve stavebnictví, v zemědělství, na různých venkovních akcích, na koncertech nebo festivalech.
Elektrocentrály MEDVED se skládají ze dvou hlavních, pevně spojených částí - pohonného agregátu (nejčastěji benzínový motor, ale existují i další varianty viz níže) a generátoru elektrického proudu (alternátoru). Zjednodušeně řečeno - motor roztáčí alternátor a ten vyrábí elektrický proud. Alternátor může být buď jednofázový (1 x 230 V) nebo třífázový (3 x 400 V). Podle typu alternátoru a výstupního napětí se pak elektrocentrály dělí na jednofázové elektrocentrály ARCTOS nebo třífázové elektrocentrály GRIZZLI.
Aby byla zaručena dlouhá životnost a bezproblémový provoz, jsou všechny elektrocentrály MEDVED sestavovány pouze z vysoce kvalitních komponent od ověřených dodavatelů – jsou využívány špičkové motory HONDA, VANGUARD nebo BRIGGS & STRATTON a bezúdržbové (bezuhlíkové) alternátory LINZ.
Elektrocentrála Arctos 3000 (Vanguard 12V3) a elektrocentrála Grizzli 16000 (HONDA iGX 800)
Jaké jsou další varianty elektrocentrál MEDVED?
Kromě benzínových elektrocentrál nabízí společnost MEDVED i elektrocentrály SIMUS s motory na plyn a setkat se můžete i s elektrocentrálami série M-WATT, které nemají vlastní motor a alternátor je poháněn kardanem.
Předností plynových elektrocentrál SIMUS je možnost provozu na zemní plyn nebo propan-butan. Centrálu lze napojit na standardní rozvod zemního plynu přímo v objektu, na PB lahve nebo k zásobníku plynu. V porovnání s benzínovými elektrocentrálami u plynových elektrocentrál nedochází k degradaci paliva v nádrži a provoz je celkově ekologičtější. Nevýhodou je o něco nižší výkonnost a také rozdíl ve výkonu mezi zemním plynem a propan-butanem.
Kardanové elektrocentrály M-WATT jsou velmi populární mezi zemědělci a stavebními firmami, protože je lze snadno připojit pomocí standardizovaného kardanového spojení PTO (traktor, ostatní mechanizace). Podmínkou je minimální výkon na vývodu kardanu od 23 do 75 kW (dle typu centrály) a minimální otáčky kardanu 403 ot/min. Díky tomu, že elektrocentrály M-WATT nemají vlastní motor, nevyžadují kromě pravidelné výměny malého množství oleje v převodovce další údržbu.
Elektrocentrála M-WATT 250-AVR-1500 (kardanový pohon PTO)
Ruční nebo elektrický start?
Nejčastěji se setkáte s elektrocentrálami, které mají ruční start. Jde o zcela shodný způsob startování, který znáte z benzínových sekaček, křovinořezů nebo benzínových motorových pil. Dražší typy elektrocentrál již mají start elektrický - stejně jako v autě stačí otočit klíčkem a elektrocentrála naskočí.
Elektrický start se někomu může zdát jako zbytečnost, ale kromě snadného ovládání s sebou přináší i další možnosti rozšíření elektrocentrály. Pokud pomineme možnost dálkového startu pomocí dvoutlačítkového ovladače - ano, i to společnost MEDVED k elektrocentrálám dodává - je možné všechny elektrocentrály s elektrickým startem doplnit o inteligentní automatiku, pomocí které z běžné elektrocentrály vytvoříte plně automatizovaný záložní zdroj s automatickým startem.
Společnost MEDVED dodává automatiky od české společnosti ComAp InteliLite. Automatiky se dělí na dvě varianty co do použití:
- AMF varianta s hlídáním distribuční sítě (Automatic Mains Failure) - elektrocentrála automaticky nastartuje v případě přerušení dodávky elektrické energie z distribuční sítě. Poté plní funkci záložního zdroje pro dodávku elektrické energie např. pro rodinné domy, horské chaty, firemní objekty, serverovny, líhně, evakuační výtahy apod.
- MRS varianta pro povel z externího senzoru (Manual Remote Start) - vhodná pro tzv. ostrovní systémy - elektrocentrála automaticky nastartuje v případě impulzu od externího čidla (čidlo tlaku vzduchu nebo vody, čidlo vlhkosti, čidlo teploty, čidlo úrovně hladiny vody, čidlo napětí na baterii apod.). Poté plní funkci zdroje el. energie pro obslužné systémy (čerpadla vody, zavlažovací systémy, protipožární systémy apod.). Tato varianta je vhodná i pro tzv. ostrovní solární systémy (Off-Grid) pro dobíjení baterií.
Díky standardně dodávanému ethernetovému rozhraní umožňují obě automatiky vzdálenou správu - ať již ovládáním přes telefon, tablet nebo webové rozhraní. Více informací o rozdílech v automatikách ComAp a jejich použití získáte z videa Elektrocentrály MEDVED s automatikou ComAp.
Nyní již máme za sebou základní seznámení s elektrocentrálami společnosti MEDVED a můžeme se podívat na důležitá kritéria, která rozhodují a správné volbě vhodné elektrocentrály.
Je lepší elektrocentrála jednofázová nebo třífázová?
Při nákupu elektrocentrály je zásadním kritériem volba výstupního napětí. Vždy je proto třeba si důkladně promyslet, jaké spotřebiče budete k elektrocentrále připojovat.
Jednofázové elektrocentrály ARCTOS jsou určeny výhradně k napájení jednofázových (1 x 230 V) zařízení, jako jsou malé domácí spotřebiče, audio/video technika, počítače, elektrické ruční nářadí, pomocná osvětlení apod.
Třífázové elektrocentrály GRIZZLI jsou primárně určeny k napájení třífázových (3 x 400 V) zařízení, jako jsou ponorná čerpadla, domácí vodárny, cirkulárky, kompresory apod. Při sníženém provozním výkonu (kW) je lze využít i k napájení zařízení jednofázových. Dalo by se proto říci, že jsou univerzálnější. Zde je ale nutné mít se na pozoru!
Pokud u třífázové elektrocentrály GRIZZLI porovnáte provozní výkon v obou režimech (230 V, 400 V), tak zjistíte, že v jednofázovém režimu je provozní výkon elektrocentrály (v kW) až poloviční oproti režimu třífázovému. Nebo jinak - zatímco k dosažení provozního výkonu např. 8 kW postačuje u jednofázové elektrocentrály ARCTOS alternátor o výkonu 9 kVA, u třífázové elektrocentrály GRIZZLI (v režimu 230 V) je k dosažení stejného provozního výkonu zapotřebí alternátor o výkonu alespoň 22 kVA.
Odpověď na otázku je proto jasná. Pokud potřebujete napájet třífázová zařízení, je volba jednoduchá - zvolte třífázovou elektrocentrálu GRIZZLI, jejíž jednofázový režim je takový příjemný bonus. Pokud ale třífázová zařízení napájet nepotřebujete, doporučujeme vždy jednofázovou elektrocentrálu ARCTOS, která při stejném výkonu alternátoru dodává mnohem vyšší provozní výkon, je menší, lehčí a navíc i výrazně levnější.
Jaký zvolit výkon elektrocentrály?
Zvolit správný výkon elektrocentrály MEDVED je nejdůležitějším kritériem výběru. Není nic horšího, než když elektrocentrála výkonově "nestačí" pro požadovanou aplikaci. Vždy je proto třeba respektovat technické parametry elektrocentrály a všech zařízení, která plánujete k elektrocentrále připojovat.
Pro správný výběr elektrocentrály doporučujeme několikrát změřit pomocí klešťového ampérmetru hodnoty rozběhového proudu u všech zařízení, která budou v jeden okamžik k elektrocentrále připojena. Na základě součtu nejvyšších naměřených hodnot rozběhového proudu u jednotlivých zařízení pak lze snadno vybrat odpovídající typ elektrocentrály dle údaje o celkovém dodávaném proudu (viz technické parametry elektrocentrály).
Nemáte-li k dispozici klešťový ampérmetr, je možné potřebný výkon (proud) elektrocentrály určit odhadem na základě typu připojovaných zařízení a jejich koeficientu výkonu (rozběhu). Zařízení lze rozdělit do několika skupin.
Běžné domácí spotřebiče odporového typu - klasické žárovky, elektrické topení, vysoušeče vlasů - mají koeficient výkonu 1. Pro takové spotřebiče platí, že při celkovém příkonu 3000 W (3 kW) stačí k jejich provozu elektrocentrála s provozním výkonem 3 kW. Pozor ale na některé další domácí spotřebiče - rychlovarné konvice, žehličky, televizory - kde je již koeficient výkonu 1,5 až 2.
Jiná situace nastává u spotřebičů s elektromotory. Může se jednat o zařízení s komutátorovými motory - úhlové brusky, vrtačky, řetězové pily, bourací kladiva, ale i mixery - s koeficientem výkonu 2 až 3, nebo o zařízení s asynchronními (indukčními) motory - čerpadla, kompresory, ledničky, tlakové myčky, domácí vodárny - která mají koeficient výkonu 3 až 5. Vysoký koeficientu u těchto zařízení je dán tím, že mají většinou tzv. tvrdý rozběh - k roztočení motoru potřebují po krátkou dobu (od 0,2 do 2 sekund) několikanásobně vyšší výkon elektrocentrály, než je jejich "štítkový" příkon.
Pro provoz zařízení s asynchronním motorem vždy doporučujeme elektrocentrály MEDVED s regulací napětí CCL. |
Posledním typem jsou spotřebiče kapacitního typu - halogenová světla, zářivky, výbojky, fotoblesky - kde je koeficient výkonu 1,5 až 2.
Jako příklad pro výpočet potřebného výkonu elektrocentrály lze uvést běžné ponorné čerpadlo se "štítkovým" příkonem motoru 1100 W. Při započítání koeficientu 3 je pro rozběh takového čerpadla zapotřebí elektrocentrála o výkonu přibližně 3 x 1100 W = 3300 W (3,3 kW).
Stejným způsobem lze určit potřebný výkon elektrocentrály např. u pístového kompresoru se "štítkovým" příkonem motoru 2200 W. Při započítání koeficientu 3 až 5 je pro rozběh takového kompresoru zapotřebí elektrocentrála o výkonu přibližně 3 x 2200 W až 5 x 2200 W. Tedy elektrocentrála o výkonu 6600 až 11000 W (6,6 až 11 kW).
Koeficient výkonu (rozběhu) připojeného zařízení
Druh zařízení | Koeficient |
Tlakové myčky | 3 |
Lednice | 3,5 - 5 |
Míchačky na beton, ruční úhlové brusky, kotoučové pily | 2,5 |
Obráběcí stroje a elektrické brusky | 2 |
Ponorná čerpadla | 3 |
Pračky | 4 |
Kompresory | 3,5 - 5 |
Vrtačky, frézky | 3 |
Halogenová světla a zářivky | 1,5 |
Drtiče, strunové sekačky, křovinořezy, plotové nůžky, sekačky a řetězové pily | 2 |
Pro dlouhodobý a bezproblémový chod elektrocentrály při konstantní zátěži je doporučeno kalkulovat s dostatečnou výkonovou rezervou. Pokud bude elektrocentrála provozována na samé hranici jejího maximálního výkonu, výrazně stoupne spotřeba paliva a zejména klesne životnost motoru. Při výběru elektrocentrály proto doporučujeme kalkulovat s výkonovou rezervou cca 20 %.
Co je regulace napětí?
Již víme, že generátor proudu elektrocentrály (alternátor) je poháněn motorem. A protože motor má různé otáčky v závislosti na zatížení (podobně jako v autě), má různé otáčky i alternátor. Za normálního stavu by tak výstupní napětí z alternátoru kolísalo. Tento stav je ale nežádoucí, protože kolísající napětí by poškodilo připojená elektrická zařízení. Proto jsou všechny elektrocentrály MEDVED vybaveny regulací napětí, která má za úkol vyrovnávat výkyvy napětí na výstupu alternátoru. Nejpoužívanějšími typy jsou regulace napětí CCL a regulace napětí AVR.
Regulace napětí CCL
Kompaundní regulace napětí CCL zajišťuje hodnotu výstupního napětí elektrocentrály v toleranci ± 6 % v celém rozsahu až do jmenovitého výkonu elektrocentrály (měřeno při konstantním zatížení). Vzhledem k tomu, že povolená tolerance napětí v běžné distribuční síti je cca ± 10 %, je regulace napětí CCL zcela dostačující a vhodná pro naprostou většinu spotřebičů, ručního nářadí, ale i elektronických zařízení vč. notebooků, svařovacích invertorů apod. Výjimkou jsou pouze zařízení velmi citlivá na kolísání napětí - např. speciální lékařské nebo měřící přístroje, zařízení s elektronickou kontrolou vstupního napětí apod. Pro tato zařízení doporučujeme regulaci napětí AVR s tolerancí výstupního napětí ± 1 %.
Předností regulace napětí CCL je navíc skutečnost, že oproti regulaci AVR je elektrocentrála schopna dodat veliký rozběhový proud. To je nutné v případech, kdy se mezi napájenými spotřebiči vyskytují zařízení s tzv. tvrdým rozběhem (s asynchronním motorem - čerpadla, kompresory, ledničky, tlakové myčky, domácí vodárny). Vždy je ale nutné počítat s tím, že asynchronní motor připojeného zařízení potřebuje krátkodobě několikanásobně vyšší výkon elektrocentrály (3 - 5 krát), než je jeho "štítkový" příkon.
Regulace napětí AVR
Elektronická regulace napětí AVR zajišťuje hodnotu výstupního napětí elektrocentrály v toleranci ± 1 % v celém rozsahu až do jmenovitého výkonu elektrocentrály (měřeno při konstantním zatížení). Regulace napětí AVR je tak vhodná zejména pro připojená zařízení velmi citlivá na kolísání napětí - např. speciální lékařské nebo měřící přístroje, zařízení s elektronickou kontrolou vstupního napětí apod.
V případech, kdy není požadavek na extrémně nízkou toleranci výstupního napětí a připojujete standardní zařízení - např. ruční nářadí s komutátorovými motory, elektronická zařízení vč. notebooků, svařovacích invertorů - nebo připojujete i zařízení s tzv. "tvrdým rozběhem" - typicky spotřebiče s asynchronním motorem (čerpadla, kompresory, tlakové myčky apod.), doporučujeme regulaci napětí CCL.
Jaké typy zásuvek jsou na elektrocentrále?
V závislosti na tom, zda se jedná o elektrocentrálu jednofázovou nebo třífázovou, je elektrocentrála osazena různým typem a počtem elektrických zásuvek pro připojení napájených spotřebičů.
Jednofázové elektrocentrály jsou vždy osazeny běžnou jednofázovou zásuvkou 16 A (stejnou, jako máte ve zdi) a společně s ní může být přítomna i speciální jednofázová zásuvka 32 A (tzv. průmyslová).
Třífázové elektrocentrály jsou vždy osazeny běžnou třífázovou zásuvkou 16 A nebo 32 A (tzv. motorová) a společně s ní může být přítomna běžná jednofázová zásuvka 16 A (stejnou, jako máte ve zdi), případně i speciální jednofázová zásuvka 32 A (tzv. průmyslová).
Elektrické zásuvky - 1 x 230 V (16 A), 1 x 230 V (32 A) průmyslová, 3 x 400 V 16 (A) motorová
Přesný počet a typ zásuvek vždy naleznete v technických parametrech nebo v popisu elektrocentrály. Pokud potřebujete k elektrocentrále připojit větší počet zařízení (např. při práci na stavbě), můžete k elektrocentrále bez obav připojit např. mobilní elektrický rozvaděč.
Aktuální nabídka elektrocentrál MEDVED
Elektrocentrály jednofázové | Elektrocentrály třífázové | Záložní generátory |