Poslední expedice letošních objednávek (vč. osobních odběrů) proběhne v pátek 20. 12. 2024. Objednávky přijaté po tomto termínu budeme expedovat nejdříve 6. 1. 2025.
Svařovací hořáky MIG/MAG
Nedílnou součástí každé MIG/MAG svářečky je svařovací hořák MIG/MAG, který kromě vedení přídavného materiálu (drátu na cívce) do místa svaru zajišťuje i přenos proudu a vznik elektrického oblouku mezi základním materiálem a přídavným materiálem. MIG/MAG hořáky se dle způsobu chlazení dělí na hořáky chlazené plynem a hořáky chlazené kapalinou.
Plynem chlazené hořáky jsou ochlazovány ochranným plynem (CO2, argon, směsný plyn), který zároveň slouží k ochraně svarové lázně. Plynem chlazené hořáky jsou určeny pro nižší zatížení (zpravidla 35 - 60 %) a nižší svařovací proudy (obvykle do 300 A).
Kapalinou chlazené hořáky jsou určeny pro vysoké zatížení (zpravidla 100 %) a vyšší svařovací proudy (obvykle od 300 A). Aby bylo možné kapalinou chlazené hořáky použít, musí být MIG/MAG svářečka vybavena chladicí jednotkou, která zajišťuje oběh chladicí kapaliny v chladícím okruhu hořáku.
Jaký hořák zvolit?
Vždy vybírejte hořák, který je vhodně výkonově dimenzován - zatěžovatele hořáku by měly odpovídat zatěžovatelům svářečky. Zbytečně naddimenzovaný hořák až takový problém není a svou práci odvede - ale je větší, těžší, dražší a obvykle má i dražší spotřební a náhradní díly (kontaktní špičky, hubice, krky apod). U poddimenzovaného hořáku se ale problémy objeví záhy - vlivem méně účinného chlazení se hořák více zahřívá, to má za následek nižší životnost všech dílů a postupně dojde i k nevratnému poškození celého hořáku. Navíc práce s horkým (nedostatečně chlazeným) hořákem není pro svářeče nikterak příjemná.